TOP

Eğitim

Sosyal katmanlar arası eşitliği, cinsiyet eşitliğini, bireysel ve yöresel farklılıkları dikkate alan Kıbrıs Türk eğitim sisteminde, katılımcılık ve açıklık ilkelerine uygun bir yönetim anlayışı ile 7’den 70’e her yaş için “yaşam boyu eğitimi” esas alan okul öncesi, ilköğretim, ortaöğretim, ve yüksek öğretim düzeylerinde, KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı denetiminde, eğitim veren devlet ve özel okullar vardır.

KKTC’de 15 yaşına kadar eğitimin mecburi olmasından dolayı okuryazar oranı neredeyse %100’dür. Ayrıca, özel eğitim alanında faaliyetlerini sürdüren 0-35 yaş aralığında farklı gelişen bireylere hizmet veren devlet ve özel okullar mevcuttur. KKTC Özel Eğitim Vakfı, Gazimağusa Özel Eğitim Merkezi gibi.

 

 


Birçok ülkeden KKTC’de bulunan üniversitelere gelen öğrencilerin ekonomiye katkıları oldukça fazladır. Kültürel yapısı ve iklim şartları açısından kolaylıkla uyum sağlanabilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti dünyanın en güvenli bölgelerinden biri sayılmaktadır. Kuzey Kıbrıs’taki üniversiteler, 68 farklı ülkeden gelen öğrencilere kucak açmaktadır. Kuzey Kıbrıs’a Türkiye’den gelen öğrenciler çoğunluğu oluştururken Türkiye’den sonra en çok öğrenciyi ülkemize Ürdün, Filistin gibi Orta Doğu ülkeleri ile İran, Nijerya ve Kamerun gibi Afrika ülkeleri göndermektedir. Uluslararası, çok kültürlü bir ortama sahip bu eğitim kurumları, böylelikle, öğrencilere farklı ülkeler ve farklı kültürlerle de tanışma imkânı sunmaktadır.

Kktc arac kiralama en ucuz Kktc araba kiralama North cyprus rent a car Avrupabet